Co se v mládí naučíš… aneb MATES 2018

Člověk si dneska musí umět spočítat ledacos, nejenom kolik zaplatil v supermarketu za rohlíky. Výplata, nemocenská, cena spotřebovaného plynu, plocha střechy na zateplení nebo takové náklady na nový dům, jeho zařizování…., vypočítávat můžeme do nekonečna, kde všude musí umět člověk počítat, aby se nepřepočítal. Jak je vidět i tady platí „co se v mládí naučíš, ve stáří si spočítáš“.

To, že mnozí se v mládí opravdu učí a že mladých počtářů, a dobrých, je pořád dost a dost, to dokázal už 12. ročník soutěže MATES, který se uskutečnil 13. března 2018 na Gymnáziu a Obchodní akademii v Orlové–Lutyni.

MATES je soutěž nejen pro nebojsy, kterým strach z matematiky a logického přemýšlení je cizí, či pro bojovníky, kteří se rádi s problémem poperou, ale také pro všechny ostatní, kteří si chtějí dokázat, že něco umí. Pravidelně se jí zúčastňují žáci šestých až osmých tříd základních škol z Orlové a z blízkého okolí, kteří řeší velmi netradiční matematické úlohy. O tom, jak moc museli počítat, aby se nepřepočítali, kolik je to stálo úsilí a přemýšlení a že pořádně potrápili své mozkové závity, by určitě mohlo vyprávět všech 56 zúčastněných.
A jako vždy – všichni byli dobří, bohužel, nejlepší mohou být jen někteří.

Tři nejlepší řešitelé z každé kategorie byli odměněni věcnými cenami, které financoval Nadační fond Gymnázia a Obchodní akademie a Město Orlová.

6. ročník
1. Trojanowský Tomáš ZŠ K. Dvořáčka
2. Cenknerová Natálie ZŠ Mládí
3. Kolář Miroslav ZŠ U Kapličky
7. ročník
1. Žák Sebastian ZŠ Dětmarovice
2. Grobelný Václav ZŠ K. Dvořáčka
3. Mrňková Tereza ZŠ K. Dvořáčka
8. ročník
1. Holeksa Karel ZŠ Ke Studánce
2. Kováč Kristián ZŠ Ke Studánce
3. Cieslarová Kateřina ZŠ Dětmarovice

 

Fotogalerie ke zhlédnutí

Mates2018