Exkurze do Jeseníků v rámci projektu NatTech

Díky projektu NatTech se na konci října pro nás, žáky čtvrtých ročníků gymnázia, uskutečnila exkurze „Historie a současnost jesenického průmyslu“. Po dobu tří dnů jsme byli ubytováni v hotelu Dlouhé Stráně, který je mimo jiné vybaven například vířivkou s bazénem, tomuto lákadlu mnozí z nás samozřejmě nemohli odolat.

Prvotním záměrem exkurze ale nebyla zábava, nýbrž poznání průmyslu Jesenicka, a tak jsme měli možnost prohlédnout si papírny ve Velkých Losinách, které si zakládají na tradici ruční výroby papíru, město Litovel či Karlovu Studánku. Při návštěvě přečerpávací nádrže Dlouhé Stráně jsme byli lehce zaskočeni teplotou, která dozajista nepřekročila bod mrazu více než o pár stupňů, a silným větrem. Poslední den jsme museli původně plánovaný program (návštěvu vysílače na Pradědu) pozměnit kvůli nepřízni počasí, a proto jsme absolvovali prohlídku Jeskyní Na Pomezí, kde nízko létající netopýři vyděsili nejednoho z nás. Cestou zpět domů jsme ještě navštívili Národní památník 2. světové války v Hrabyni, který velmi citlivě a dojemně zachycuje životní osudy jak vojáků a politiků, tak i obyčejných lidi. Část expozice je také věnována vojenské technice a různým nástrojům té doby.

Ačkoliv počasí nebylo zrovna bezchybné, myslím, že jsme si exkurzi užili, dozvěděli jsme se mnoho nového a moc nás mrzí, že to pro nás byla poslední podobná akce, protože jsme bohužel už v maturitním ročníku. Děkujeme tedy panu Šostokovi a paní Lukšové za super poslední výlet.

Zuzana Krzystková, G8.A

Jeseniky_2 Jeseniky_3 Jeseniky_1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *