Soutěž Orlová očima školáků – 7. ročník – výsledky

V pátek dne 6. dubna 2018 se na Gymnáziu a Obchodní akademii Orlová uskutečnil 7. ročník městské soutěže Orlová očima školáků pro žáky základních škol v Orlové a okolních obcích a odpovídajících ročníků víceletého gymnázia.oos Soutěž se konala pod záštitou starosty Města Orlová Ing. Tomáše Kuči v odborné spolupráci s Muzeem Těšínska u příležitosti 100 let od vzniku samostatného Československa a dalších významných výročí roku 2018. Školáci letos vytvářeli prezentace na téma Orlová a okolí v minulosti. Zpracování vybraného tématu školáci prezentovali s využitím počítače a dataprojektoru. Cílem soutěže bylo podpořit aktivní přístup žáků ke vzdělávání v oblasti dějepisu a současně zvýšit jejich zájem o historické proměny svého města či obce.

Sedmého ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 14 žáků z pěti orlovských škol a okolí. Žáci si mohli vybrat některé z následujících devíti podtémat:

Benediktinský klášter v Orlové * Zámek v Orlové / případně jiná šlechtická sídla v okolí * Doly na Orlovsku a Karvinsku * První republika a mé bydliště * Školy v minulosti v mém bydlišti * Muzeum v Orlové * Železniční doprava na Orlovsku * Druhá světová válka a mé bydliště * Výstavba po druhé světové válce na Orlovsku – vznik Velké Orlové.

Porota ve složení Ing. Petra Jenčmionková, místostarostka Města Orlová, Bc. Iva Sušková, ředitelka Městské knihovny Orlová a historička Mgr. Lenka Nováková, Ph.D. z Muzea Těšínska zhlédla a vyhodnotila úroveň 8 žákovských prezentací za přítomnosti ostatních soutěžících a jejich pedagogického doprovodu. Soutěž proběhla v příjemné atmosféře a všichni zúčastnění žáci obdrželi za své prezentace hodnotné knižní odměny.

Děkujeme všem soutěžícím za předvedené výkony, pedagogům za pomoc s přípravou žáků, členům poroty za vyhodnocení prezentací, Muzeu Těšínska za odbornou spolupráci a zajištění knižních odměn a sponzorům Městu Orlová a Nadačnímu fondu Gymnázia a Obchodní akademie Orlová za finanční podporu soutěže.

 

Umístění Soutěžní družstvo Škola
1. místo Šárka Polesová, Jiří Klčo ZŠ Mládí Orlová
2. místo David Vrátný, Michael N. Eraković GOA Orlová
3. místo Ondřej Kijonka, Kateřina Michalková ZŠ a ZUŠ Petřvald

 

OrlováOčimaŠkoláků2018

Mgr. Pavel Kubínek, Ing. Marta Slawinská, Ing. Marie Szypková, Mgr. Tomáš David