Tvůrčí dílny Opava cantat 2019

Opava cantat, která se každoročně koná na Mendelově gymnáziu v Opavě, změnila svou podobu. Letos poprvé se nejednalo o soutěž, ale o tvůrčí dílny s mezinárodní účastí.

Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 10 sborů – ZUŠ Bánovce nad Bebravou, Angelus Cantat (Głubczyce), Basové G (Valašské Meziříčí), Besharmonie (Praha), Chór Capricolium (Glucholazy), Luscinia (Opava), Sbor J. Škody (Přerov), Song (Vsetín), Pueri gaudentes (Praha) a ARTEP Orlová.

Sbory byly rozděleny do tří workshopů, kde nacvičily několik písní, které pak předvedly na závěrečném koncertě v kostele sv. Bartoloměje v nedalekých Kravařích. První ateliér s názvem „Od Bacha po Vlacha“ vedla paní sbormistryně Petra Rašíková. Nacvičovala písně všech žánrů a období, jako například píseň The City, ve které sbor pouze mluví nebo napodobuje nejrůznější zvuky. Druhý workshop vedl pan sbormistr Libor Sládek a nesl název „Rockové oratorium“. V tomto ateliéru nacvičovaly vybrané sbory, včetně našeho, rockové oratorium Eversmiling liberty, které bude mít svou premiéru 17. listopadu před budovou pražského Rudolfina ku příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Rockové oratorium zazní také na „Vánočním turné sborů“ ve Valašském Meziříčí, Vsetíně a také u nás v Orlové. Poslední workshop „Se Santou a dědou Mrázem na návštěvě u Ježíška“ vedl pan sbormistr Jiří Slovík. Ten se secvičil několik koled. Velmi důležitou součástí festivalu byla netradiční výuka hlasové výchovy vedená zkušenou hlasovou poradkyní paní Alenou Tichou, která udělila cenné rady jak sboristům, tak jejich sbormistrům.

Za celý sbor můžu konstatovat, že tvůrčí dílny byly opravdu výborným nápadem, jak zlepšit techniku zpěvu a zpestřit repertoár sborů. Celou dobu panovala příjemná a přátelská nálada, mezi sbory vznikla nová přátelství, bylo odvedeno hodně práce, a hlavně vše proběhlo bez soutěžní nervozity. Již teď se těšíme na další ročník.

Katka Brodová, G3. C