XIII. International Sacred Music Festival „Silver Bells“ 2019

Dne 9. ledna 2019 v pozdních večerních hodinách náš gymnaziální pěvecký sbor odhodlaně vyjel na další mezinárodní soutěž do zahraničí, tentokrát do lotyšského Daugavpils. Ani šestnáctihodinová cesta nás nijak neodradila, abychom si ji patřičně užívali. Sebevědomí nám trochu kleslo, když jsme se dověděli, že se do soutěže přihlásilo více než 50 sborů převážně z Polska, Lotyšska, Litvy a Ruska, tedy sborových velmocí. Starším členům sboru se ale podařilo namotivovat „nováčky“ a ti se vybičovali k nadlidskému výkonu. A rozhodně to bylo na pódiu znát!

Soutěžili jsme hned ve dvou kategoriích – mládežnické sbory do 25 let, kde jsme měli předvést dvě skladby duchovního charakteru a jednu skladbu libovolnou, dále v kategorii lidová hudba, kde jsme zazpívali dvě české a jednu slovenskou lidovou píseň v úpravě našich předních hudebních skladatelů. Jestli rozhodla interpretace, výběr repertoáru, hlasová kultura nebo naše nasazení, to nevíme. Důležité ale je, že jsme se líbili porotě, která nás za náš výkon odměnila dvěma prvními místy. Tahle mezinárodní soutěž patří k našim nejvydařenějším akcím, takže všichni doufáme, že se do Daugavpils ještě někdy vrátíme.

Přečtěte si rozhovor s naší paní sbormistryní: http://www.ostravan.cz/54360/petra-rasikova-po-triumfu-sboru-artep-v-lotyssku-motivaci-pro-mne-neni-uspech-ale-hudba-samotna/?fbclid=IwAR2x_nxlBhBJEFiLQZEsccgEjaHgM08b7uVBJOKJI4w3_vRn5Y5_0Q6Solg

Kamila Kulhavá, G6.A