Zimní Vídeň 2018

Naše cesta začala v pátek 7. 12.2018 v časných ranních hodinách u školy a do hlavního města Rakouska trvala s přestávkou zhruba 5 hodin. Po cestě tam i zpět nesměla chybět malá pauza na občerstvení.

Po příjezdu do Vídně mířily naše první kroky do OSN, tedy do Organizace spojených národů, jednoho ze dvou evropských sídel. Tam jsme museli projít kontrolou jako na letišti a následně jsme absolvovali exkurzi ve vnitřních i venkovních prostorách organizace. Prohlídka byla velice zajímavá, dozvěděli jsme se například, co je cílem této organizace, jak a proč jsou seřazené vlajky 193 členských států, jak probíhají zasedání a simultánní tlumočení v 6 pracovních jazycích – angličtině, arabštině, čínštině, francouzštině, ruštině a španělštině, a že největšími sekcemi ve Vídni jsou úřady pro jadernou energii a vesmírné záležitosti.

Následně jsme zamířili do středu Vídně, kde nás naše paní průvodkyně provedla po nejvyhlášenějších vídeňských památkách. Viděli jsme např. katedrálu Stephansdom, bývalé sídlo císařů a současné sídlo prezidenta Hofburg, budovu Parlamentu, neogotickou Vídeňskou radnici, divadlo Burgtheater, vídeňskou Operu a nesměly chybět ani proslulé vídeňské kavárny Sacher a Demel. Bylo toho samozřejmě mnohem více. Atmosféru rakouského hlavního města podtrhla adventní nálada se spoustou vůní a jedinečných vánočních dekorací. Tu nejkrásnější tvář odhalila Vídeň po setmění, kdy jsme mohli žasnout nad nádherně osvětlenými a vyzdobenými ulicemi a budovami. Nemohli jsme samozřejmě odjet bez vánočního hrníčku a ochutnávky nejrůznějších specialit na všudypřítomných vánočních trzích. Čas se naplnil a přesně v 17:30 jsme příjemně unaveni vyrazili na zpáteční cestu k domovu.

Exkurze se nám moc líbila a přinesla nám spoustu zajímavých poznatků a informací. Příští rok bychom si podobný výlet rádi zopakovali.

Za účastníky Kateřina Hanusková a Andrea Čočková, O2.A
Za organizátory Mgr. Svatava Rumpelová a Mgr. Beata Szeligová