Žory 2014

Tak jako každým rokem v červnu navštívilo 25 studentů naší školy v doprovodu vyučujících své (někdy již dlouholeté) kamarády v partnerské škole  v polských Žorách. Po vřelém přivítání jsme si ve třídách vyměnili novinky a ochutnali skvělé občerstvení.

Následovala návštěva nedalekého kulturního domu, kde na nás v moderním výtvarném ateliéru čekaly výtvarné dílny. Symbolem, maskotem, města je „Žorek“ – „plamínek“ a naším úkolem bylo předem připravené žorky z keramiky podle vlastní fantazie dokreslit a ozdobit. Po hodině tvoření byly vybrány tři výtvory studentů z každé školy a na vítěze čekaly odměny.

 A protože se chýlilo k obědu, nasedli jsme do našich autobusů a vydali se do dalšího polského městečka Tarnowskie Góry, kde si pro nás připravili teplou polévku a křupavý řízek a především exkurzi historického dolu na těžbu stříbra.

Měli jsme čas prohlédnout si i historické stroje, které se při těžbě využívaly, a následně jsme se ve dvou skupinkách vydali na průzkum toho, na co jsme všichni netrpělivě čekali – sfárali jsme 40 metrů pod povrch země, do jádra samotného dolu, kde jsme skrčeni procházeli chodbami, společně za uměle vytvořených zvuků kopání krumpáčem a oddechů unavených horníků. K prohlídce také patřila krátká projížďka na loďce, ze které měly především dívky velký strach, že spadnou nebo je zezadu napadne anakonda, avšak opak byl pravdou. Loďka byla bezpečná a nemilé překvapení nás nečekalo. Po prohlídce jsme odjeli do historického centra města, kde jsme měli hodinu čas  na poznávání místních pamětihodností.

Čas rozchodu uplynul rychle, a ačkoliv se nám nechtělo, museli jsme se rozloučit a vydat se na cestu domů. Myslím, že nejen za sebe můžu poděkovat za skvělý program a příjemně strávený den. Za studenty děkuji učitelům, že s námi měli nejen při cestě domů pevné nervy a doufám, že se na podzim opět s polskými kamarády setkáme, tentokrát v Orlové.

Petra Baronová, L3. B

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *