Eversmiling Liberty – Praha 2019

Na letošní 17. listopad připadlo 30. výročí sametové revoluce. Celý víkend probíhaly v Praze oslavy a my jsme mohli být jejich součástí.

Do Prahy jsme se vydali v sobotu ráno v brzkých ranních hodinách z havířovského vlakového nádraží. Většina z nás celou cestu prospala, aby načerpala potřebné síly. Po příjezdu do Prahy a po cestě místní dopravou, která nám dala opravdu zabrat, jsme dorazili na Gymnázium Jana Keplera a připojili jsme se k hromadné zkoušce. Celá sobota tak patřila nácviku a dolaďování posledních detailů. Celkem na tuto akci do Prahy přijelo 14 dalších sborů z různých koutů republiky, s nimi jsme společně nacvičovali rockové oratorium Eversmiling Liberty. V neděli pak tato akce vyvrcholila společným zpěvem na open-air koncertu na schodech pražského Rudolfina. Oratorium vypráví příběh Judy Makabejského, je také o utlačování Židů a hledání svobody. Díky tomuto příběhu bylo vybráno právě pro oslavy 17. listopadu.

Mezi 14 sbory, se kterými jsme zpívali, byly také sbory Besharmonie Praha, Song Vsetín a Basové G z Valašského Meziříčí. S těmito sbory zazpíváme některé z částí oratoria na dvou koncertech pro naši školu a na koncertě pro rodiče v prosinci. Poté se společně vydáme na „Vánoční turné“ do Vsetína a Valašského Meziříčí. Možnost zazpívat si na oslavách sametové revoluce před tak velkým počtem lidí a vzdát tak hold všem, kteří se před třiceti lety zúčastnili revoluce, se zařadí k zážitkům, které si budeme pamatovat do konce života.

Katka Brodová, G2.C