Francouzi v Orlové aneb Výměnný pobyt

V týdnu od 10. 3. do 16. 3. 2015 naše škola (ve spolupráci se ZŠ Borovského Karviná a ZŠ Dětmarovice) přivítala skupinu francouzských studentů. Přiletěli z města Bourg-en-Bresse, které je pod Alpami blízko Lyonu, v regionu Rhône-Alpes. Postarala se o ně skupina žáků tercie a kvinty, kteří jim poskytli ubytování a ukázali zajímavosti našeho kraje.

Ve středu se jelo vlakem na Hrádek a pokračovalo k chatě výšlapem, který v příšerném počasí nebyl zrovna příjemný. Ale Francouzům to energii neubralo ani v nejmenším. V pátek jsme všichni jeli do Ostravy, do Světa techniky a areálu U6, kde jsme si prohlédli různé zajímavosti z oblasti techniky a historie těžby. Na programu byla také prohlídka všech tří škol, u nás sportovně-jazykové odpoledne, kdy se šplhalo na stěnu či chodilo po chůdách, v Dětmarovicích seznamovací diskotéka.

O víkendu měly na starost Francouze jejich hostitelské rodiny a naši korespondenti. Většinou se vydali společně ještě do Ostravy, na Landek, do ZOO či Nové Karolíny, kde si zejména Francouzky pochvalovaly levné nákupy. V pondělí jsme se vypravili na nádraží v Karviné, rozloučili se a Francouzi pokračovali na jednodenní výlet do Prahy, poté na letiště a domů.

Po počátečních rozpacích se naši žáci s Francouzi skamarádili, procvičili si francouzštinu a angličtinu a na nádraží se jim loučilo s novými kamarády těžce…

A teď nezbývá než se těšit na 2. část výměnného pobytu, který proběhne v květnu ve Francii. Tady pro změnu naši žáci otestují francouzskou pohostinnost a místní speciality.

A tady je několik názorů  korespondentů:

Bylo to super, nebylo asi nic, co mi vadilo. Ohledně jazyka jsem rád, že jsem si ho mohl vyzkoušet v praxi. Zjistil jsem zajímavé věci o Francouzích a většina z toho, co se o nich říká, není pravdivá. Spousta zážitků, i když tady byli jenom 5 dní, další 2 v Praze. Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit a poznat tolik super francouzských studentů. (Patrik, G3.A)

Byl to jeden z nejlepších týdnů v mém životě. Velice jsme se bavili a to jak Francouzi, tak i Češi. Klidně bych do toho šel znovu. Moc jsme se skamarádili. Nechtěl jsem, aby odjeli. (Ondřej T., G3.A)

Myslím, že se výměnný pobyt vydařil. Můj kamarád z Francie Etienne byl velmi milý a chytrý. Nejvíc se mi líbil výlet do Dolní oblasti Vítkovic. Už se těším do Francie a jsem rád, že jsem si našel nové kamarády. Doufám, že se to bude zase někdy opakovat. (Ondřej H., G3.A)

Mgr. Jana Blechová, Mgr. Klára Zegzulková

Fotogalerie z výměnného pobytu ke zhlédnutí

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *