GOA na cestě po Solnohradsku

Dne 6. 5. 2019 se v brzkých ranních hodinách vydala dvacetičlenná skupinka žáků z tříd V2.A, G2.C, G6.A, T1.C a T2.C na poznávací zájezd do Salzburgu. Cestou jsme zastavili v Brně, kde přistoupila mezinárodní základní škola, která s námi tento zájezd absolvovala. Kolem deváté hodiny ranní jsme dorazili na místo. Jako první jsme navštívili pevnost Hohensalzburg, na niž jsme vyjeli lanovkou a ze které byl krásný výhled na celé město. Poté jsme se procházkou kolem kláštera sv.Petra, Mozartea a dalších památek přesunuli do centra města, kde jsme měli krátký „obědový“ rozchod a každý mohl tento čas využít dle libosti. Dalším bodem programu bylo interaktivní přírodovědecké muzeum Haus der Natur, což byl pro většinu účastníků asi největší zážitek. Každý si zde přišel na své. Ať už milovník zvířat, vesmíru či různých fyzikálních pokusů. Následovala prohlídka paláce a zahrad Mirabell na protějším břehu řeky Salzach, první den jsme pak zakončili návštěvou slavné Getreidegasse (Obilné uličky), ve které se nachází rodný dům W. A. Mozarta, a honosného Dómu sv. Ruperta a Virgilia. Naše další cesta vedla do útulného penzionu v nedalekém Grödigu, kde jsme měli možnost poznat se i s jinými spolužáky.

Druhý den jsme zahájili příjemnou snídaní a následoval přesun do nedalekého Bavorska. V Německu se cení přesnost a píle, a proto jsme se přesně v 9 devět hodin ráno převlékli do pracovních overalů, abychom v solném dole nabyli vědomosti o těžbě a zpracování soli. Prohlídka dolu proběhla, k našemu milému překvapení, celá v češtině. Odnesli jsme si z ní nejen spoustu zážitků při jízdě vláčkem, na původních dřevěných skluzavkách, plavbě lodí po solném jezeře, ale také mnoho přínosných informací. Za návštěvu stálo i nedaleké malebné městečko Berchtesgaden. Poté nás čekala exkurze v dokumentačním středisku pod Orlím hnízdem, ve kterém jsme si prošli bunkry a kromě zhlédnutí spousty dokumentů a fotografií z doby 2. světové války jsme si mohli poslechnout i autentické Hitlerovy proslovy, ze kterých běhal mráz po zádech.

Pomyslnou dokonalou tečkou na závěr bylo průzračné jezero Königssee, nejhlubší a zároveň jedno z nejkrásnějších evropských jezer obklopených Alpami. Tuto exkurzi všichni hodnotíme velice pozitivně, velmi jsme si ji užili a doufáme, že se něco podobného uskuteční i v příštím roce.

Za všechny zúčastněné bychom chtěly poděkovat paní učitelce Szeligové, která tento zájezd zorganizovala a byla nám skvělým doprovodem.

Natálie Hořčicová, Barbora Kunová, V2.A

Fotogalerie ke zhlédnutí