Účast v regionálním kole soutěže Jugend debattiert international 2014

Dne 12. března 2014 proběhlo regionální kolo JDI (Jugend debattiert international) Mezinárodní soutěže v debatování mládeže, kterou každoročně vyhlašuje Goethe-Institut. JDISoutěž spočívá v debatování mladých lidí na určité dané téma v němčině. Letošní účast byla pro nás zcela novou záležitostí. Na Gymnázium Studentská do Havířova jsme jeli proto v počtu 10 studentů (5 studentů lycea a 5 studentů gymnázia) s jasným cílem – jako diváci podpořit naše dva hlavní debatéry, tj. výherce školního kola – studenty G7.A Báru Dršťákovou a Jana Lukáše.

Letošní téma debaty znělo: Měly by být přijímací zkoušky na VŠ a univerzity v Čechách zrušeny? Soutěž v debatování byla velmi náročná nejen tím, aby soutěžící našli správné argumenty, ale také jazykovou vybaveností studentů z konkurenčních škol z Ostravy, Havířova a Českého Těšína. První dvě zmíněné patří k tzv. DSD školám, tedy k těm, které umožnují studentům díky zvýšené hodinové dotaci (až 6 hod NJ týdně) složit v posledním ročníku tzv. německý diplom (jazyková úroveň B2/C1).

Obě debaty proběhly v přátelském duchu a podle pravidel fair play. I když jsme jazykově trochu pokulhávali, o to víc nás těší hodnocení poroty, co se týče našich výkonů v rovině logické a formální. Z debatování jsme si odnesli mnoho nových podnětů a věříme, že je při soutěžení příští rok jistě zúročíme.

Za PK NJ Mgr. Petra Moskva

JDI_region

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *