Naši žáci strávili týden ve Francii na výměnném pobytu

Byla druhá polovina května a dvanáct našich studentů z tercie a kvinty se konečně dočkalo.  V úterý 19. května 2015 jsme odjeli vlakem do Prahy a odtud ve středu ráno odletěli do švýcarské Ženevy, odkud jsme jeli autobusem do Bourg en Bresse ve Francii. V tomto hezkém městečku mezi Lyonem a Ženevou nás čekal týden plný výletů, setkání a nezapomenutelných zážitků, které nám zůstanou v paměti navždy.

Celý týden byl velmi náročný. Hned ve čtvrtek jsme se společně s francouzskými studenty vydali do Lyonu, metropole oblasti Rhone-Alpes. Tam jsme prošli starou část města s průvodkyní, která nás provedla malebnými uličkami až na nábřeží řeky, kde jsme se nalodili na malou loď a plavili se po řekách Rhôně a Saôně, které se ve městě stékají.

V pátek jsme jeli na výlet do druhého největšího švýcarského města – Ženevy, kde jsme navštívili budovu OSN s výkladem v anglickém jazyce. Cestou zpět jsme se zastavili v historickém městě Annecy pod Alpami.

Prodloužený víkend (den volna na svatodušní svátky) jsme strávili v rodinách. Hráli jsme například paintball, nakupovali suvenýry a hlavně nahlíželi pod pokličku francouzské rodiny i kuchyně.

Poslední den jsme začali ve škole. Místo první vyučovací hodiny nám připravili prezentaci školy, města a francouzského školského systému. Celé dopoledne jsme pak sledovali výuku našich francouzských kamarádů. Odpoledne nás ještě čekala prohlídka centra města a hlavně kláštera Brou, který patří mezi nejoblíbenější památky Francie.

Ve středu jsme chtě nechtě nastavili budík velmi brzy. Ve 02:15 hod jsme se s našimi hostiteli rozloučili a vyjeli do Ženevy a pak letadlem směr Praha. Zároveň s námi cestovali i žáci ZŠ Borovského v Karviné a ZŠ Dětmarovice.

Strávili jsme spolu devět dní.  Někdy to bylo náročné, někdy dobrodružné. Poznali jsme kousíček krásné země, potkali nové lidi, ochutnali výbornou kuchyni. Vrátili jsme se domů asi trochu unavení, ale plní nových dojmů a určitě nám zůstanou krásné vzpomínky.

Postřehy studentů

  • Nejvíce se nám líbilo, že jsme se zase mohli setkat s našimi francouzskými kamarády a strávit s nimi týden. Doufáme, že příští rok je zase uvidíme, protože jsme potkali fajn lidi a neradi bychom s nimi ztratili kontakt.
  • Poznali jsme životní styl francouzských rodin, někteří zkusili i francouzské speciality.
  • Užil jsem si víkend s Francouzi a doufám, že je ještě někdy uvidím.
  • Poznali jsme francouzská města a zahráli „boží“ paintball.
  • Ve Francii se mi líbilo, ale někdy mě mrzelo, že se baví jen Francouzi a Češi zvlášť. Víkend jsem si užila a dokonce si odnesla i „pěnu na hlavě“. Škoda, že nemůžu jet znova.
  • Na Francii se mi nejvíce líbily dlouhé večeře, snídaně, obědy, paintball a OSN.
  • Líbil se mi bratr mé korespondentky, prohlídka města Annecy a kráva v krabičce ze Ženevy.

Mgr. Klára Zegzulková, účastníci výměnného pobytu ze tříd G3.A a G5.A

Fotogalerie z výměnného pobytu ve Francii ke zhlédnutí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *