Naši studenti ve Francii

Ve dnech 4. – 11. 6. 2018 se uskutečnila 2. část výměnného pobytu s francouzskou školou v Bourg-en-Bresse, kdy naši studenti vyrazili nejprve vlakem do Prahy, poté letadlem do Ženevy a odtud autobusem do krásného města Annecy a poté konečně do místa určení, do Bourgu v Savojských Alpách.

Francouzi už čekali na své české kamarády a odvedli si je domů. V dalších dnech byl program opravdu nabitý: na Čechy čekalo uvítání ve francouzské škole, kde byli trochu udiveni rozdílností v organizaci výuky: Francouzi mají jako správní gurmáni na oběd pauzu 2 hodiny, které mohou strávit i na školním dvoře, a poté pokračují ve výuce do pěti hodin odpoledne. Čeští korespondenti byli slavnostně přijati na radnici, jako jediní z mnoha partnerských škol, v rámci spolupráce západní a střední Evropy.

Prošli jsme si společně starobylé město Bourg a prohlédli si katedrálu v Brou, navštívili místní trh s různými dobrotami, kde holky marně v řadě čekaly na svou porci místní speciality-bresského grilovaného kuřete. Společně jsme navštívili nedaleký Lyon, prošli jeho historickou část a zašli do moderního muzea zabývajícího se vývojem lidstva a živočišných druhů. Italský průvodce mluvící perfektně anglicky všechny pobavil a zaujal.

Nejdobrodružnější byl páteční program, kdy jsme se vydali po stopách místních partyzánů, a to doslova. Nejprve ve městě Nantua v muzeu věnovaném odboji a poté přímo horskou lesní cestou k jejich obydlím. Zážitek byl o to autentičtější, že celou dobu vydatně pršelo. Naši „partyzáni“ se pak museli před nástupem do autobusu vyzout, aby nebyl celý od bláta.

O víkendu připravily program francouzské rodiny, takže bylo společné páteční grilování či sobotní párty, šlo se ke koním, na nákupy, na bazén nebo se sportovalo. Komunikace byla různorodá, anglicko-francouzská, s dětmi i rodiči, podle jazykových znalostí, někdy rukama nohama.

A v pondělí jsme se sešli ve vražednou ranní hodinu u autobusu, ve 4 vyjeli do Ženevy a letadlem zpátky do Prahy. Cesta utekla a navečer už byli všichni unavení, ale spokojení doma.

Tady je pár názorů českých korespondentů:

Výměnný pobyt jsem si výborně užila. Viděla jsem hodně zajímavých, pro mě i emotivních míst a ochutnala francouzské speciality. Velkým přínosem bylo ověření mých dosavadních jazykových znalostí v praxi, ať už francouzštiny, ale hlavně angličtiny. Moje korespondentka se stala mou kamarádkou a spolu s dalšími holkami jsme si vytvořily úžasnou partu. Anežka D. (kvarta)

Francii jsme si všichni užili, počasí nám vyšlo. Poznali jsme jinou kulturu a také jak žijí. Byla to skvělá zkušenost a možnost procvičit si jazyk. Marek S. (G2.C)

Myslím, že každý z nás toto může považovat za úžasnou zkušenost do života. Žít týden ve francouzské rodině, která se o vás stará a vymýšlí program. Nejvíc mě zaujal Lyon a ptačí zoo, ale návštěva rodinné oslavy byla také super, ukáže vám to i jinou stránku jejich života. Já se snažila si tento týden užít co nejvíce a myslím, že se mi to povedlo. Jana Š. (G2.C)

Na výměnném pobytu ve Francii se mi líbil přístup rodiny mojí korespondentky, který byl velmi vstřícný. Naneštěstí korespondentka se mnou příliš nemluvila a ani neměla moc promyšlený program. Myslím, že by se dalších výměn měli účastnit starší studenti, kteří už jsou zodpovědnější a komunikativnější. Velmi se mi ale líbilo grilování s francouzskou rodinou a ptačí park, kde jsem mohla vidět spoustu zajímavých druhů. Lada K. (G2.C)

Celý týden ve Francii se mi moc líbil. Mohla jsem opět navštívit nová místa. Moje korespondentka se mnou moc nemluvila, ale hodně jsem si povídala s jejími rodiči. Všem výměnný pobyt doporučuju! Katka H. (kvarta)

Mgr. Jana Blechová

Fotogalerie ke zhlédnutí

 Francie