Olympiáda lidských práv

V průběhu listopadu se, stejně jako v předchozích dvou letech, studenti několika tříd naší školy zúčastnili základního kola Olympiády lidských práv (G6.A, G2.C, G3.D, G7.A, G8.A, G4.D). Soutěž probíhá přes internet, první část obsahuje 10 testových otázek, druhá zadání eseje. Obě musí soutěžící zvládnout za 45 minut.

Do soutěže se každoročně zapojuje velké množství účastníků z celé republiky, o to cennější je, že mezi 60 nejlepších bylo vybráno hned 5 studentek naší školy: Nikola Juráková z G6.A, Kateřina Ratajová a Eva Zvárová z G7.A, Gabriela Muchová a Adéla Téglová z G8.A.

Zastřešujícím tématem finálového kola byla svoboda projevu. Úkolem účastníků bylo vypracovat esej na jedno ze tří nabízených témat (Návrh zákona o trestném činu hanobení prezidenta, Právo na ochranu osobnosti veřejně známých osob, Svoboda projevu na sociálních sítích). Porota vyhodnotila práce a vybrala 10 nejlepších, kteří obhajovali své názory veřejně před porotou.

Našim děvčatům se sice nepodařilo probojovat do finálové desítky, ale přesto pro ně účast v olympiádě byla zajímavou zkušeností – měly možnost vyjádřit své postoje k otázkám svobody projevu, účastnit se workshopu se zástupci Amnesty International, vyslechnout přednášku o činnosti Unicef a v neposlední řadě sledovat průběh obhajob nejlepších esejů.

Za reprezentaci školy děkuji a těším se s dalšími účastníky na příští ročník.

Mgr. Jana Bláhová

Fotogalerie ke zhlédnutí

praha