Putování Francií

V sobotu 2. 9. 2017 v časnou ranní hodinu vyrazila od školy velká skupina francouzštinářů. Našim cílem byla Paříž a západní část Francie, Normandie a Bretaň.

Po dlouhé cestě autobusem jsme dorazili konečně do Remeše, kde jsme se ubytovali. Ráno jsme si prohlédli úchvatnou katedrálu, kde byli korunováni francouzští králové, Chlodvíkem ve středověku počínaje.

A už je tady Paříž a její symbol – Eiffelovka! Mnozí byli překvapení její monumentalitou, která se na pohledech fakt nezdá… Nahoru se šlo pěšky, slabší kousky jely výtahem. Nevynechali jsme ani proslulou Monu Lisu, za kterou jsme zašli do Louvru. Poté jsme nasáli atmosféru v Latinské čtvrti a došli k Sorboně po bulváru St. Michel. Hledali jsme Quasimoda v Notre-Dame, ale nebyl tam… A už spát, zítra bude náročný přejezd!

Další den byl určen pro milovníky historie a znalce 2. světové války. Navštívili jsme totiž město Arromanche a pláže vylodění spojenců v červnu 1944 – Omaha beach se hřbitovem amerických vojáků a útes Pointe du Hoc s opevněním Němců, kteří odtud sledovali blížící se lodě spojenců. Na těchto ponurých místech jsme si jen stěží uměli představit, jaké útrapy museli tito vojáci zažívat…

Odreagování přišlo při návštěvě poutního místa Mont St. Michel, nádherného kláštera na hranici mezi Normandií a Bretaní. Na ostrově uprostřed moře jsme obdivovali divokou krajinu a středověké stavby. I když někteří místo obdivování dali přednost kulinářskému zážitku v místní restauraci.

Večer nás čekalo městečko na pobřeží, St.-Malo, odkud vyjížděli na moře korzáři. A my další den vyjeli také, ale znovu do Paříže. Navštívili jsme parfumérii Fragonard, kde jsme se dozvěděli něco nového o výrobě parfémů a mohli si je i koupit, čehož využily nejen přítomné dámy. Neminuli jsme čtvrť umělců Montmartre a vyšli nahoru k bazilice Sacré Coeur. Někteří z nás neodolali vábení malířů a nechali se portrétovat. Prošli jsme se i po Champs-Elysées, nejluxusnější třídě v Paříži, dostali se na Vítězný oblouk, odkud je nádherná vyhlídka na město, a prohlídku Paříže jsme zakončili večerní plavbou po Seině, kdy jsme mohli obdivovat osvětlené památky, zejména nádhernou zářící Eiffelovku!

A už se prodíráme mezi ostatními turisty do našeho autobusu a vyjíždíme domů. Čeká nás náročná mnohahodinová cesta, ale určitě to stálo za to! Tak zase někdy au revoir, Francie!

Za všechny účastníky zájezdu Mgr. Jana Blechová

Fotogalerie z Francie ke zhlédnutí

 Francie