Regionální soutěž z práva

Od prosince loňského roku se skupina žáků oboru Veřejnosprávní činnost ve složení Kristýna Čáslavová, Kateřina Čižinská, David Červeňák (všichni z V3.A) a Vojtěch Kus (z V4.A) připravovala na svoji účast v již 7. ročníku Regionální soutěže z práva, kterou každé 2 roky pořádá Obchodní akademie Ostrava–Mariánské Hory. Žáci zpracovávali vlastní návrh novely právní normy – zvolili novelu Občanského zákoníku, kde upravovali podmínky pro navrácení dítěte z pěstounské péče do péče biologických rodičů.

Dne 28. března 2018 se sešlo 8 soutěžních týmů přímo u organizátorů v Ostravě, kde svůj návrh obhajovali před odbornou porotou. Členy poroty byli zkušení advokáti, kriminalista i vyučující práva. Soutěžící museli rovněž absolvovat vědomostní test.

Samotná obhajoba probíhala za přítomnosti „konkurentů“, kteří společně s porotou kladli doplňující otázky. Témata obhajob byla různá – novela trestního zákona, novela občanského zákona, novela ústavy i návrh zákona o eutanazii – a zajímavá.

V odpoledních hodinách zasedla porota k poradě, aby o pár desítek minut později vyhlásila ty nejlepší. Našemu týmu jen o kousek unikly příčky nejvyšší, nicméně porota vyzdvihla jejich zapálení pro danou věc.

Děkujeme našim žákům za reprezentaci školy a přejeme jim mnoho úspěchů v dalších činnostech.

Za PK odborných předmětů Ing. Katarína Bialońová

SoutěžZPráva