Soutěž Juvenes Translatores – mladí evropští překladatelé

I letos jsme měli možnost zapojit se do mezinárodní soutěže mladých překladatelů JUVENES TRANSLATORES, pořádanou pod záštitou Evropské komise. Byli jsme vybráni jako jedna z mála škol v ČR, což nás moc těší. Celostátní soutěž je určena pro 17leté (tj. v roce 1998 narozené) studenty.  Jejich úkolem je v den samotné soutěže – 26. listopadu 2015 – přeložit během pouhých 2 hodin jednostránkový text z jednoho z 24 úředních jazyků EU do druhého. Na výběr tedy mají z 552 jazykových kombinací. Naši studenti anglického, francouzského, španělského a německého jazyka se rozhodli přeložit text z cizího jazyka do své mateřštiny. K dispozici měli pouze slovníky, ať už výkladové či překladové. Použití překladačů či jiných elektronických pomůcek je totiž striktně zakázáno. Tématem letošních překladů byl evropský rok pro rozvoj. Po soutěži posoudí práce překladatelé z Evropské komise a vyberou za každou země jednoho vítěze. Autoři vítězného překladu budou v dubnu 2016 pozváni do Bruselu na slavnostní předání cen. Navštíví také Generální ředitelství pro překlady, kde mohou blíže poznat práci profesionálních překladatelů Evropské komise.

Vzhledem k velkému počtu přihlášených (22) pořádáme každoročně také školní kolo soutěže. Ve školním kole posuzovala překlady komise složená z učitelů cizích jazyků (AJ, NJ, FJ, ŠJ).

Kategorie Umístění Jméno Třída
Anglický jazyk 1. místo Tereza Bartáková O4.A
Německý jazyk 1. místo Vanessa Vilhelmová G7.A
Španělský jazyk 1. místo Martina Tomášová G3.D

 

V kategorii FJ  nebyli vyhlášeni žádní vítězové z důvodu malého počtu nominovaných do soutěže. Studentům gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v celostátním kole.

Za PK cizích jazyků Mgr. Petra Moskva

Juvenes_Translatores