Úspěšná reprezentace v Olympiádě lidských práv

V průběhu listopadu se studenti některých tříd vyššího gymnázia zúčastnili soutěže Olympiáda lidských práv. Základní kolo probíhalo prostřednictvím internetu – studenti on-line vyplnili test a napsali krátkou esej. Po čtrnácti dnech organizátoři oslovili postupující – z 2 660 účastníků z celé republiky porota vybrala 80 nejlepších, a mezi nimi byli hned čtyři naši studenti – Kateřina Eichlerová z G6.A, Tereza Vicherková, Vojtěch Starostka a Jan Zavacký z G3.D.

Celostátní kolo se konalo v pátek 4. prosince 2015 v Praze, v budově Magistrátu Hlavního města Praha. Dopoledne všichni účastníci zpracovávali esej na jedno z vybraných témat (Uprchlická krize, Úroveň veřejné debaty, Zařízení pro shromažďování uprchlíků, Integrace). Porota složená ze zástupců Amnesty International, UNICEF, Adry, Transparency International, Kanceláře Ombudsmana, České advokátní kanceláře a europoslance Jiřího Pospíšila se dala do práce, studenti zatím vyslechli přednášku o činnosti Amnesty International a UNICEF.

Odpoledne porota vyhlásila jména deseti finalistů. Radost našeho týmu byla veliká – mezi finalisty byl i Jan Zavacký! Pro Honzu ovšem postup znamenal nutnost obhájit před porotou svou práci a odpovědět na otázky jednotlivých porotců. Obdiv zasloužili všichni finalisté, drželi se v psychicky náročné situaci velmi statečně. V pět hodin odpoledne bylo konečně jasno, porota vyhlásila první tři umístěné, ostatní finalisté obdrželi diplom s umístěním 4.-10. místo, nicméně dle bodového hodnocení víme, že Jan Zavacký obsadil v republikovém finále Olympiády lidských práv 5. místo. Gratulujeme!

Mgr. Jana Bláhová

Fotogalerie ke zhlédnutí

OLP1_Praha OLP2_Praha