Deset dnů v Rakousku s projektem Erasmus+

Ve dnech od 19. do 28. 8. 2017 se vybraní studenti z naší školy David Červeňák (V3.A), Michal Valenta a Radim Urban (G6.A), Kristýna Mihalová a Liliana Mihalcsaková (G7.A), Kateřina Biernatová (G3.C) účastnili mezinárodního projektu Jugendbegegnung Collegium Grafenbach 2017, který probíhal pod záštitou programu Erasmus+ v rakouské horské vesnici Grafenbach, poblíž hlavního města Korutan Klagenfurt.

Cílem projektu bylo nejen seznámení studentů z Rakouska, Ukrajiny, Srbska a České republiky s pojmy jako civilní kuráž, multikulturalita, diskriminace, integrace, interkulturalita, diverzita, ale také zdokonalení a zlepšení naší němčiny, jelikož celý projekt byl koncipován na úrovni německého jazyka A2 až C2. Po příjezdu byli studenti podle plánovaných workshopů rozděleni do 3 skupin.

V průběhu pobytu se žáci účastnili nejen jazykových workshopů, ve kterých diskutovali právě nad jednotlivými pojmy, ale také dalšího volnočasového programu. Projekt byl osvěžen několika celodenními výlety, např. do hlavních měst obou sousedících spolkových republik, kterými jsou Klagenfurt (Korutany) či Graz (Štýrsko), nebo do blízkého historického kostela ve vesnici Diex či na nedalekou biofarmu. Studenti obdrželi po absolvování pobytu certifikát a tzv. Youthpass Evropské unie. Youthpass, tímto tzv. pasem mladých Evropská komise zajišťuje uznání doby strávené v zahraničí jako období neformálního vzdělávání a informálního učení. Tento dokument je určitě skvělým přínosem pro další vzdělávací nebo profesní dráhu každého účastníka.

Dle našeho názoru byly všechny cíle tohoto projektu zdárně splněny (seznámit se s mladými lidmi, poznat jejich kulturu, odbourat předsudky, hovořit německy i nad ožehavými tématy jako např. život uprchlíků, válka na Ukrajině), a tak jej hodnotíme velmi kladně a považujeme ho za úspěšný. Už se teď těšíme, až se opět budeme moci zúčastnit dalšího setkání mladých lidí v Collegium Grafenbach!

David Červeňák, V3.A

Fotogalerie a další materiály ke zhlédnutí

Grafenbach

erasmus_small

collegium_grafenbach_small