Letní akademie hudby na zámku Colditz v SRN

V termínu 24. 6. – 1. 7. 2017 se studenti GOA zúčastnili ve spolupráci s karvinským sborem Permoník Letní akademie hudby na zámku Colditz v Sasku. Letní akademie hudby je osmidenní mezinárodní setkání mladých lidí, kteří v průběhu jednoho týdne mají možnost nacvičit na společných zkouškách předem vybraný repertoár barokní i moderní hudby. Cílem pak je společné vystoupení všech zúčastněných na koncertě v nedalekém Lutherově městě Torgau. Letos se zde sešlo mladé hudební těleso Michael Prätorius z Lipska (orchestr), taneční skupina IMPRO a karvinský koncertní sbor Permoník. Naši studenti tříd O1.A a V2.A – Denisa Buršová, Veronika Jindřichová, Anna Cabadajová, Nela Čagánková, Eva Pastrňáková a Eliška Marcinková měly jedinečnou možnost se jako administrativní asistentky podílet na přípravě všech workshopů, volnočasových aktivit, komunikovat v cizím jazyce a navíc během pobytu vytvořily pro Letní akademii hudby dvojjazyčnou česko-německou verzi celého setkání v online nástroji Padlet – česká verze a německá verze.

Program setkání zahrnoval také výlety do blízkého okolí, tedy celodenní návštěvu Lipska (památník Bitvy národů, muzeum Johanna Sebastiana Bacha, muzeum Felixe Medelssohna-Bartholdyho), Drážďan (muzeum Hygieny, pamětihodnosti v centru města od Semperovy opery až po vyhlášený Zwinger, projížďku lodí na zámek Pillnitz a návštěvu zámku Moritzburg – zde se natáčel např. film Popelka s Libuškou Šafránkovou). V programu byla také návštěva městečka Grimma, vyhlášeného jako nejkrásnější město s nejvíce zachovalým historickým jádrem, a Torgau – kolébka reformace v Německu. Akce byla finančně podpořena fondem EU, Saskou hudební radou a spolkovou zemí Sasko.

Dojmy studentek

Všech osm dní bylo úžasných, na zámku Colditz jsme pomáhaly v organizačním týmu celého projektu. Člověk má skvělý pocit, pokud se domluví v cizím jazyce a svou prací přispívá k úspěšné realizaci celého setkání. Opravdu máme hodně zážitků, navštívily jsme spoustu krásných a zajímavých míst v okolí a seznámily se stejně starými lidmi. Věříme, že naše nové zkušenosti uplatníme do budoucna v dalších školních projektech, třeba v plánovaných výměnných praxích v zahraničí.

Za PK NJ Mgr. Petra Moskva

Fotogalerie ke zhlédnutí

 Colditz