Francouzi už tradičně na jaře v Orlové

Letos se potřetí konal výměnný pobyt mezi našimi studenty a Francouzi ze střední školy St.-Pierre v Bourg-en-Bresse poblíž Lyonu.

V týdnu od 20. 3. do 27. 3. 2017 se 8 terciánů staralo o zahraniční hosty. Protože výměna probíhá ve spolupráci se 2 dalšími českými školami, také program byl společný. Studenti navštívili ZŠ Borovského v Karviné, kde soutěžili v rámci evropského cestování na různých stanovištích, na Gymnáziu Matiční v Ostravě vyplňovali znalostní kvízy o našem regionu a GOA v Orlové zorganizovala vydařené sportovní odpoledne. Společně jsme navštívili Svět techniky U6 v Dolní oblasti Vítkovic a Francouzi se vydali na exkurzi do Osvětimi. O víkendu měly české rodiny vlastní program, takže se jelo do Kopřivnice do Technického muzea Tatry, do Beskyd na výšlap, do Štramberku či na nákupy do Nové Karolíny, což ocenily zejména Francouzky 😉

Týden byl náročný, ale splnil svůj účel, přes značné kulturní rozdíly (Francouzi nechodí v papučích, pijí nejraději čistou vodu – ti neplnoletí samozřejmě, jedí cereálie bez mléka či naopak si do mléka namáčejí toasty) se korespondenti skamarádili a našli společnou řeč. Počáteční rozpaky byly překonány na bowlingu či společné návštěvě pizzerie, takže loučení bylo trochu smutné. A už se těšíme na společné shledání v červnu ve Francii!

A tady je pár názorů našich terciánů:

„Ze začátku jsme byli docela nervózní, ale časem se to zlepšilo! Nejvíc se mi líbil čtvrteční výlet do Ostravy, kde jsme mohli navštívit pár míst. Seznámila jsem se s novými lidmi a zažila zábavné chvíle. S mou korespondentkou jsme se dokonale spřátelily a už teď se těším na cestu do Francie! Doufám, že mě tam čeká další úžasný týden.“ Katka H.

„Bylo zajímavé poznat kulturu a vychování v jiných zemích. Když byli studenti z Francie sami, tak byli slušní, ale když byli ve skupině, tak bylo téměř nemožné je uhlídat. Program v ČR nebyl až tak zajímavý, doufám, že ve Francii bude lepší. Tobiáš A.
Výměnný pobyt se mi líbil. I když byli Francouzi trochu hluční, byla s nimi sranda. Našli jsme si nové kamarády a už se těšíme do Francie, až se s nimi zase uvidíme.“ Adéla B.

„Já jsem si výměnný pobyt moc neužila, ale je to jen tím, že jsem si se svým korespondentem moc nesedla. Programy na školách i návštěva U6 se mi ale moc líbily. Je to určitě skvělá zkušenost a všem bych ji doporučila.“ Veronika M.

„Celý týden se mi moc líbil, avšak první dva dny byly velmi rozpačité. Třetí den jsme se už začali bavit víc. Nejvíc se mi líbil právě středeční program na naší škole, kde jsme si mohli zahrát řadu sportů, k dispozici nám byla i horolezecká stěna. Mé korespondentce se asi nejvíc líbila sobota, ten den jsme jeli do nákupního centra, nakoupila si tam spoustu věcí. Se svou korespondentkou jsem se spřátelila.“ Kristýna K.

„Výměnný pobyt byl velice zajímavý. Pro mě bylo celkem těžké mluvit cizím jazykem. Těším se, až pojedu do Francie.“ Adéla G.

Mgr. Jana Blechová, Mgr. Klára Zegzulková

Fotogalerie ke zhlédnutí

Franouzi_4 Franouzi_3

Franouzi_2 Franouzi_1