Francouzi v Orlové aneb Výměnný pobyt

Ve čtvrtek 10. 3. 2016 přijeli francouzští studenti ze střední školy v Bourg-en-Bresse už podruhé na výměnný pobyt do České republiky. Právě díky spolupráci 3 škol (ZŠ Borovského v Karviné, Matičního gymnázia v Ostravě a té naší) se mohl i letos výměnný pobyt uskutečnit.

V pátek se Francouzi zúčastnili výuky u nás ve škole, snažili se v angličtině a tvořili velikonoční dekoraci ve výtvarné výchově. Poté si prohlédli školu a v jídelně si dali české zelí a knedlíky. Po bowlingu jsme jeli do Karviné na seznamovací diskotéku, kde se žáci docela pobavili při tříbení tanečních stylů. Víkend měli studenti z G1.C a G6.A s jejich hosty ve vlastní režii, převážně volili Ostravu a nákupní centra, která zejména Francouzky opouštěly s plnými taškami a úsměvem na rtech, Landek a různé sportovní aktivity.

V pondělí jeli Francouzi do Osvětimi a odpoledne patřilo naší škole, kdy se v obou tělocvičnách za přispění dalších pomocníků lezlo po horolezecké stěně, chodilo po chůdách, skákalo přes švihadlo a házelo na koš. V úterý jsme jeli na Matiční gymnázium do Ostravy, kde studenti plnili kvízy týkající se srovnání našich zemí a poslechli si francouzské písničky v podání školní kapely. Odpoledne jsme se vydali do Dolní oblasti Vítkovic, do Světa techniky a U6. Zejména tady se Francouzi vrhali do každé interaktivní činnosti, kterých je tu opravdu hodně.

Přestože nám počasí vůbec nepřálo, účel výměnného pobytu byl splněn, protože mladí lidé z obou zemí se spřátelili, na závěr pobytu si zašli všichni neformálně na večeři do pizzerie, komunikovali ve francouzštině a v angličtině, pochutnali si na české kuchyni a domácích specialitách a poznali aspoň trochu životní styl cizinců. A Francouzům se ve středu vůbec nechtělo odjíždět, i když je čekal ještě slunečný den v Praze!

A v květnu čeká zase nás Francie, a to městečko Bourg-en-Bresse poblíž Lyonu v Alpách, a naši francouzští přátelé!

Mgr. Jana Blechová, Mgr. Klára Zegzulková

Fotogalerie ke zhlédnutí

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA