Poznávací exkurze do jižní Francie

V sobotu 5. 9. 2015 našich 20 studentů franštinářů nastoupilo se studenty karvinského gymnázia do autobusu a vyrazilo směrem jižní Francie. Po únavném nočním cestování jsme dorazili do Monackého knížectví, které uchvacuje svou krásou a luxusem evropské smetánky. Spolu s ní jsme se i my ponořili do vln u místní pláže, navštívili Monte Carlo a Oceánografické muzeum. Viděli jsme žraloky a medúzy, knížete Alberta bohužel ne. Poté následovalo přímořské letovisko Nice s proslulou Anglickou promenádou lemovanou výstavními hotely. Četníka Cruchota jsme hledali v St.-Tropez, ale jeho stanici opravovali, tak šel asi jinam…Moře, obchůdky a restaurace tam ale pro nás zůstaly. A pak se splnil sen dívek a žen – navštívili jsme výrobnu parfémů Fragonard v „městečku na bidýlku“ Èze, kde se většině z ženského obsazení zájezdu významně odlehčily peněženky, zato přibylo krásných vůní.

Největší francouzský přístav Marseille byl další zastávkou v našem putování. Lodě, rybí trh, turisté, největší atrakcí se ale staly snímky herce Gérarda Depardieu, které získali ti, kteří si francouzské hvězdy všimli v davu filmařů. Ano, byl to skutečně on, Obélix, který prý vůbec není tlustýJ V přírodní rezervaci Camargue, kde žijí plameňáci, divocí koně a býci, jsme se zastavili v městečku St.-Maries de la Mer, kam podle legend připluly v 1.století n. l. příbuzné Krista. Nás tady čekala kalamita v podobě ataku infikovaných komárů z místních bažin, takže počty štípanců přesahovaly u některých číslo 27. Proslulým připomenutím umu římských inženýrů je akvadukt Pont du Gard v nádherném údolí řeky Gard, na kterou jsme dívali z jeho výšky. Některým se nejvíce líbil monumentální papežský palác v Avignonu, který byl svědkem největšího rozkvětu města ve středověku, kdy tu sídlil papež. V městečku Arles jsme šli po stopách Vincenta van Gogha, který tady žil a maloval.

A pak jsme pomalu opustili levandulí provoněnou Provence a dojeli do Savojských Alp a malebného městečka Annecy s ledovcovým jezerem, kterému se přezdívá Benátky severu. A už je tu Chamonix, plné horolezců a německých turistů. Pár odvážlivců nastoupilo do lanovky jedoucí na Aiguille de Midi, nejvyšší horu, ze které je výhled na Mont Blanc. A ten byl prý i v mlze celkem vidět. A už je tu poslední den, kdy místo do Chamonix, kvůli nepřízni počasí, vyrážíme rovnou do Švýcarska, do Ženevy a Bernu. Nádherné jezero v Ženevě a orloj v hlavním městě – to se nám líbilo, ceny ve švýcarských francích, které byly snad ještě vyšší než ve Francii, už méně…Zpáteční cesta směr Orlová přes Německo a Rakousko rychle uběhla a v sobotu 12.9. jsme byli už všichni doma, unavení, ale spokojení. Spousta zážitků ze zajímavých míst, atmosféra prosluněné jižní Francie a jazykové zkušenosti s místními lidmi, to vše byl zájezd do Provence. Tak zase někdy příště na jiném krásném místě v této krásné zemi!

Za účastníky zájezdu Mgr. Jana Blechová

Fotogalerie ke zhlédnutí

Francie-září 2015_6 Francie-září 2015_3 Francie-září 2015_4 Francie-září 2015_5 Francie-září 2015_1 Francie-září 2015_2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *