Účast studentů v krajském kole Studentské Agory

Studentská Agora je debatní klání, které má v Česku jedenáctiletou tradici, přičemž v Moravskoslezském kraji se konalo teprve podruhé. A my jsme se, stejně jako loni, rozhodli být u toho.

7Úvodního semináře k této soutěži se zúčastnilo bezmála třicet studentů naší školy, avšak když šlo do tuhého a sestavoval se debatní tým, našlo se pouze třináct odvážných nadšenců. Ti se pak poctivě scházeli po vyučování a postupně rozlouskávali oříšky v podobě záludných debatních tezí, které si pro nás pořadatelé Agory nachystali. Náš tým byl sestaven v tomto formátu: Ondřej Kyjonka ze třídy G6. A, Dominik Pospíšil a Matouš Sikora, jakožto zástupci třídy G2. D, Tomáš Daněk, Nela Berglovcová, Kateřina Gavlasová, Alice Valigůrová, Gabriela Muchová, Jan Adamčík a Adéla Téglová, kteří reprezentovali třídu G7. A, a v neposlední řadě Vít Kostka, Richard Kubíček, Dominik Mazurek a Tereza Vicherková, kteří zastupovali třídu G3. D. Na účast v krajském kole nás připravovala paní profesorka Ratajová, která nám velmi pomohla v mnoha ohledech. Proto bych jí ráda za všechny touto formou poděkovala.

V pondělí 25. dubna nastal v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích ten soudný den, kdy jsme poměřili své síly s ostatními reprezentanty z moravskoslezských gymnázií. Konkurencí nám byly týmy z těchto škol: Gymnázium Český Těšín, Gymnázium Havířov-Podlesí, Jazykové gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě, Gymnázium Krnov, Gymnázium Olgy Havlové a Slezské gymnázium Opava. Protože soutěžních družstev bylo mnoho a času málo, vylosovala si každá škola místnost, ve které bude debatovat, a svého oponenta. A takto jsme se rozdělili do dvou sálů, v každém po čtyřech týmech.

Soutěž se nesla v duchu tří kol: základního kola, semifinále a finále. Struktura kol pak byla následující: debata na neznámé téma o délce šesti minut, dále debata o formátu „dva na dva“ trvající rovněž šest minut a na závěr opět debata celého týmu na předem známé téma o délce sedmi minut. V základním kole nám byli oponenty studenti z Gymnázia Krnov a Gymnázia Český Těšín. U poroty jsme sklidili úspěch, a tak jsme se k naší radosti probojovali mezi čtyři šťastné týmy, tedy do semifinále. Tam jsme se utkali se zástupci ze Slezského gymnázia Opava, kterým k naší smůle lépe „sedla“ daná témata, a tak se díky jejich mírné převaze zaslouženě dostali do finále. Umístili jsme se tedy na 3. – 4. místě a celé debatní klání jsme si moc užili.

Vyhlášení finálových výsledků proběhlo okolo čtvrté hodiny odpolední, kdy zároveň porota ocenila tři nejlepší debatéry dne. Díky nabídce Jana Kellera, současného českého europoslance, se nejlepší debatéři z krajských kol budou moci zúčastnit Evropské akce pro mladé (The European Youth Event, EYE) ve Štrasburku, která se bude konat v sídelním městě Evropského parlamentu od 20. do 21. května 2016. A mně se podařilo toto ocenění získat.

I když jsme se do finálového boje sice nepropracovali, i tak pro nás byla účast v této debatní soutěži zajímavou životní zkušeností.

Adéla Téglová, G7. A

 5 4 3

2 1 6