Festival „Umím francouzsky“

V pátek 1. 3. 2019 se na Gymnáziu J. Božka v Českém Těšíně konal 4. ročník festivalu „Umím francouzsky“. Jde o zajímavou kulturní akci pro frankofily, studenti francouzštiny tu totiž předvedou svá vystoupení: recitace či písně, divadelní představení, skeče, adaptace známých pohádek či letos dokonce i balet. To vše v umně udělaných kulisách a samozřejmě „en français“.

Letos se sešlo opravdu hodně nadšenců, kteří vystoupili ve 24 vystoupeních. Přijeli nejen studenti z okolí, ale i z jižní Moravy, Polska či Slovenska. Soutěžící byli zpočátku nervózní, ale v uvolněné atmosféře, kdy se aplaudovalo a fandilo všem, stres opadl a všichni se dobře bavili. Festival přišli podpořit i rodilí mluvčí: ředitel Alliance française v Ostravě, pan Thomas Gougin, a atašé Francouzského institutu v Praze, paní Hélène Buisson.

Ve festivalové přehlídce letos nechyběli ani naši studenti, kteří zde byli podruhé. Žáci kvinty si připravili (včetně zajímavých, téměř autentických kostýmů a rekvizit) divadelní představení na námět z dávné historie Francie, tedy Galie, příběhy Asterixe, Obelixe a galské vesnice, která bojuje s Římany. Jak boj dopadl? Stejně jako v komiksech R.Goscinnyho zvítězili stateční Galové za pomoci kouzelného nápoje druida Panoramixe.

A příští rok s francouzským festivalem třeba zase au revoir!
Mgr. Jana Blechová

Fotografie a video ke zhlédnutí