Výměnný pobyt aneb Cesta do Francie

V týdnu od 18. do 25. 5. 2016 se 7 studentů tříd G1.C a G6.A vydalo do Francie, a to do města Bourg-en-Bresse v Alpách, blízko Lyonu. Takto se realizovala 2. část výměnného pobytu, kdy v rámci té první byli Francouzi v březnu u nás.

Studenti byli trochu nervózní, co je ve Francii a v hostitelských rodinách očekává. Cesta ranním vlakem do Prahy, let do Ženevy a doprava do Bourg proběhly bez problémů. A už je tady shledání po 2 měsících! Rodiny si rozebraly své Čechy a šlo se domů na společnou večeři, kdy Češi ochutnali poprvé šneky či žabí stehýnka…

V dalších dnech byl program náročný, ale zajímavý: přivítání v collège St.-Pierre a prohlídka katolické soukromé školy, procházka starobylým městem, nádherný klášter v Brou pocházející z 16. století, který všechny zaujal nejen krásnými vitrážovými okny, ale zejména příběhem tragické lásky místní šlechtičny Kateřiny Rakouské a jejího manžela.

V pátek jsme navštívili Lyon, 2. největší město Francie, kde jsme mohli obdivovat amfiteátr z galo-románského období či katedrálu Fourvière nebo zajímavé muzeum miniatur. A konečně nás začalo hřát sluníčko, i když alpsky zubaté. Během víkendu se o program postaraly hostitelské rodiny. Jelo se znovu do Lyonu, či rodiny navštívily mezinárodní mistrovství v jumpingu čili skákání koní přes překážky, které se konalo ve 4 dnech v Bourg.

V pondělí následovala prohlídka rustikálního městečka Louhans s návštěvou trhů s místními specialitami a zvířaty, zaujala nás zejména kuřata z Bresse s modrýma nohama, proslula vynikajícím masem (a dost drahá). Poté se jelo na farmu des Planons s miniskanzenem, kde jsme si mohli prohlédnout i uvnitř budov, jak se tady kdysi žilo. Poslední den pobytu naši studenti strávili 3 vyučovací hodiny ve třídách se svými francouzskými kamarády, učili se angličtinu, dějepis, či hudební výchovu.

Poté jsme byli oficiálně přijati starostou města na radnici, tady jsme si pochutnali i na vynikajícím občerstvení. Odpoledne se jelo do středověkého městečka Pérouges, kde se točí historické filmy a dodnes zde bydlí asi 80 obyvatel.

A nezbývá než se rozloučit, smutně, ale spokojeně, s našimi francouzskými přáteli a vydat se na cestu domů. Za rok zase na shledanou!

Za všechny účastníky Mgr. Jana Blechová

Fotogalerie ke zhlédnutí

Francie