Výukový zájezd do jižní Anglie a Londýna v rámci Výzvy č. 56

V termínu 18. – 25. 10. 2015 se 20 žáků Gymnázia, SOŠ a 20 žáků Obchodní akademie zúčastnilo jazykového pobytu. Těmto 40 šťastlivcům bylo umožněno strávit 5 dní poznáváním jihovýchodní Anglie, z toho 3 dny intenzivní výukou anglického jazyka. Jsem moc ráda, že jsem mezi vybranými studenty byla i já.

A co jsme tedy viděli? Po úmorné čtyřiadvacetihodinové jízdě autobusem s jízdou přes La Manche nás uvítal přístav Dover. Pondělní ráno jsme načali pohledem na City z vyhlídky vedle Greenwichské observatoře. Poté co jsme se všichni vyfotili u nultého poledníku, jsme pokračovali plavbou po dopolední Temži. Obklopeni moderními budovami jsme pokračovali vstříc londýnskému Toweru. Po zjištění, že královští havrani dosud neuletěli a korunovační klenoty nikdo neukradl, jsme se prošli rušnými ulicemi finančního centra, připomněli jsme si velký londýnský požár u Monumentu a nakoukli jsme do obrovské katedrály sv. Pavla. První návštěvu Londýna jsme zakončili přejitím Temže po lávce Milénia, přičemž se snad všem vybavila scéna z předposledního filmu Harryho Pottera. K žádnému útoku smrtijedů naštěstí nedošlo a tak jsme se večer všichni unaveni a plni zážitků ubytovali u hostitelských rodin, kde jsme bydleli po 3 až 5 lidech.

Úterní, středeční a čtvrteční dopoledne jsme strávili učením anglického jazyka v přímořském městečku Worthing. Po úterním vyučování jsme se stihli podívat do ruin Pevensey Castle a poté jsme se za nádherného počasí prošli po křídových útesech Beachy Head s výhledem na zapadající slunce. Deštivé středeční odpoledne jsme navštívili Battle Abbey, kde se odehrála slavná bitva u Hastings roku 1066. K večeru se nám vyčasilo a tak jsme mohli oblehnout vodní hrad Bodiam bez deštníků v našich rukách. Ve čtvrtek jsme si po vyučování vyjeli do přístavu Portsmouth, kde jsme spatřili doky a válečné lodě z paluby vyhlídkové lodi. Hlavním bodem návštěvy města byla však prohlídka originálu lodi HMS Victory, na které bojoval a padl admirál Horatio Nelson. Věřím, že to pro mnoho studentů byl jedinečný zážitek, vždyť kdy se dostanete do interiéru historické válečné lodi? Pátek se nesl v duchu odpočinkovém – navštívili jsme Canterburskou katedrálu, která předčila všechna naše očekávání spojená s pojmem katedrála. Byli jsme ohromeni velikostí a zdobností celé stavby a na chvíli jsme zapomněli na starosti všedního světa. Poté jsme dostali několik hodin na samostatnou prohlídku historické části města, kde jsme mohli zajít například do muzea povídek Canterburských.

Náš jazykově-poznávací zájezd jsme zakončili druhou návštěvou Londýna, při které jsme se naučili orientovat v systému starého londýnského metra, spatřili jsme Houses of Parliament s odbíjejícím Big Benem, London Eye, Westminsterské opatství, Buckinghamský palác a Trafalgar Square s Nelson’s Column. Měli jsme i chvilku na prohlédnutí expozic v Natural History Museum. K večeru jsme měli příležitost podívat se na zvednutý Tower Bridge.

A jaké to bylo v hostitelských rodinách? To už se budete muset zeptat účastníků sami. Ohlasy byly většinou pozitivní až nadšené. Skoro se zdálo, že se studentům ani nechce zpátky domů.

„Zájezd byl velice vydařený, a kdyby byla možnost, ihned bych si jej zopakoval“, říká například Roman Král z T2.C 

Shrnuto podtrženo: Chtěla bych poděkovat vedení školy, že pro nás získalo dotace z Ministerstva školství, bez kterých by se tento zájezd nemohl konat. Dále bych chtěla poděkovat učitelskému doprovodu: Mgr. Marcele Koutné, Mgr. Janě Lorencové, Mgr. Lee Mráčkové, Mgr. Martině Pokorné. Paní učitelky na nás po celou dobu dávaly pozor a doplňovaly pozitivní náladou příjemnou atmosféru. Poslední dík patří pánům řidičům a paní průvodkyni, bez kterých bychom se na našich cestách Anglií neobešli. Díky všem těmto lidským faktorům jsme si užili nádherný týden v Anglii, na který budeme určitě ještě dlouho vzpomínat.

Za všechny účastníky Tereza Miklóšová, G7.A

Fotogalerie ke zhlédnutí

LOGO

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.